گفتاردرمانی ورامین
این وبلاگ به انتشار مطالب آموزشی مربوط به رشته گفتاردرمانی و توانبخشی می پردازد
نویسنده: رضا مسعودی بیدگلی - ۱۳۸٤/٤/۱٧

 حافظه شنوایی:حتماً در حین کار با کودکان کم توان ذهنی و یا کم شنوا به این مشکل برخورده‌اید که عبارات را باید چندین بار برای آنها تکرار نمائید. در این حالات کودک از ضعف حافظه رنج می‌برد.


1. تکرار کلمات و اعداد: ابتدا به کودک کلمه‌ای گفته می‌شود و سپس از او می‌خواهیم آنرا تکرار کند در صورت موفقیت به او دو کلمه می‌گوییم تا پس از ما تکرار کند با پیشرفت کودک تعداد کلمات را افزایش می‌دهیم. علاوه بر استفاده از کلمات، اعدادی را بصورت نامنظم و درهم ریخته برای کودک بیان نمایید تا پس از شما تکرار کند و یا کارت اعداد مورد نظر را از میان کارتها جدا کند. توالی بیان در این تمرین نیز جزو اهداف افزایش حافظه شنوایی می‌باشد.

2. تکرار جملات: جملات تک‌کلمه‌ای، دو‌کلمه‌ای و ... برای کودک بیان کنید تا پس از شما تکرار کند. تعداد کلمات هر جمله با توجه به توانایی کودک تعیین می‌گردد.

3. افزایش حافظه با استفاده از تصاویر: تعداد 5 الی 7 تصویر را در فاصله‌ی دومتری کودک قرار دهید. نام یکی از تصاویر را بیان کنید تا کودک پس از طی فاصله برای شما بیاورد. درصورت موفقیت نام دو، سه و... تصویر را بیان کرده تا کودک به آنها اشاره کند. بجای استفاده از تصاویر می‌توان از اشیاء نیز استفاده نمود. قابل توجه اینکه کودک در هر مرحله باید توالی تصاویر بیان شده را رعایت نماید.

4. انجام دستورات ساده با فرامین ارائه شده و در نهایت اجرای دستورات پیچیده (پیگیری دستورات):دستورات ساده، دستوراتی است که از یک جمله تشکیل شده باشد مانند: کتابو بدهدستورات پیچیده، دستوراتی است که از دو یا چند جمله تشکیل شده باشد مانند: کتاب رو بذار روی میز، در رو ببند. 5. درصورتیکه توانائیهای زبانی و کلامی فرد مناسب است از او راجع به امور روزمره سؤالاتی پرسیده شود و یا از وی بخواهید اعمالی را که طی روز انجام داده است برای شما تعریف نماید. تعریف داستان برای وی و سپس پرسیدن سؤالاتی از متن داستان، حفظ شعر و قطعات آهنگین و داستان نیز تأثیر بسزایی در افزایش حافظه خواهد داشت مشروط بر اینکه در ارزیابی اولیه فرد آمادگی خود را جهت این تمرینات نشان دهد.

 

رضا مسعودی بیدگلی
فارغ التحصیل سال 1377 از دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :