گفتاردرمانی ورامین
این وبلاگ به انتشار مطالب آموزشی مربوط به رشته گفتاردرمانی و توانبخشی می پردازد
نویسنده: رضا مسعودی بیدگلی - ۱۳۸٥/۱/٧

((ناشنوا)) به افرادی اطلاق می شود که باقیمانده شنوایی آنها علیرغم استفاده از وسایل کمک شنیداری جهت دریافت مطالب از طریق شنوایی کافی نباشد (میزان ناتوانی آنها 70دسی بل یا بیشتر است).

 ((کم شنوا)) به گروهی اطلاق میشود که با استفاده از وسایل کمک شنیداری (همراه با برنامه های توانبخشی) می توانند از طریق شنوایی مطالب را دریافت نمایند.


این دو گروه در تمامی نقاط کشور در مقاطع ابتدایی و راهنمایی درمدارس استثنایی (و برخی در مدارس عادی) تحصیل می کنند و معمولا در مقاطع پیش دبستان و دبیرستان نیز در برخی نقاط آموزشهای لازم برگزار می گردد.

 

در برنامه های آموزشی این کودکان کتابهای مرتبط گنجانده شده است.

 

  • متاسفانه در مقاطع راهنمایی و دبیرستان هماهنگ سازی صورت نگرفته و این افراد مجبور به رقابت با گروههای عادی و استفاده از کتابهای عادی هستند که امید است با همت سازمان استثنایی و پژوهشکده استثنایی کشور به این امر توجه بیشتری شود.

علاوه بر بخش آموزش در مدارس استثنایی تیم توانبخشی نیز نقش عمده ای در پیشرفت این افراد ایفا می کند. خدمات توانبخشی شنیداری شامل تربیت شنوایی، تست شنیداری، تجویز و بررسی سمعک توسط شنوایی شناس و آموزش گفتار و افزایش توانمندیهای زبانی و درکی توسط گفتاردرمان مهمترین بخش توانبخشی این عزیزان را تشکیل می دهد.

 

رضا مسعودی بیدگلی
فارغ التحصیل سال 1377 از دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :