گفتاردرمانی ورامین
این وبلاگ به انتشار مطالب آموزشی مربوط به رشته گفتاردرمانی و توانبخشی می پردازد
نویسنده: رضا مسعودی بیدگلی - ۱۳۸٩/٧/٢۸

از آنجاکه اختلال نارسایی توجه / فزون جنبشی که به اختصار ADHD نامیده می‌شود یکی از فراوانترین اختلالات دوران کودکی است برآن شدم تا در قسمتهای مختلف به بررسی آن بپردازم.

 

 


یکی از شکایات معمول والدین اینستکه وقتی با کودک تمرین یا فعالیتی را آغاز می‌کنند، کودک در مدت زمان کوتاهی آن فعالیت را ناتمام گذاشته و به فعالیت دیگر می‌پردازد که این مساله فشار روانی بسیاری را به والدین وارد می‌کند. نگرانی‌های معمول در مورد این کودکان زمانیکه با توجه پایین کودک و فعالیت بدنی آنها همراه می‌شود به اوج می‌رسد و معمولاً خانواده‌ها در امر درمان این کودکان ناامیدانه برخورد می‌کنند. لازم است این نکته به این گروه از خانواده‌ها یادآوری شود که بسیاری از افراد برجسته تاریخ نیز به این اختلال مبتلا بوده‌اند و این امر بیش از پیش برناشناخته‌بودن این اختلال و راهکارهای درمانی صحه می‌گذارد؛ از جمله این افراد می‌توان از ناپلئون، چرچیل، سقراط، نیوتن، گالیله، گراهام بل، تولستوی، لئوناردوداوینچی و بتهون نام برد. (شاید بعضیا فکرکنن اسم هرچی معروف بود کنار هم گذاشتیم برای دلگرمی ولی توی منابع مختلف ذکر شده. راست و دروغش با خودشون. حالا می‌تونیم کمی امیدوارانه‌تر به این اختلال نگاه کنیم!)

در سالهای گذشته تصور بسیاری از دانشمندان بر این بود که این اختلال در سالهای پیش از نوجوانی از بین می‌رود اما مشخص شده که 70-30درصد این افراد نشانه‌های اختلال را تا بزرگسالی نشان می‌دهند. سه مشکل اساسی این کودکان عبارتست از: بی‌توجهی، بی‌قراری و تکانشگری. (برای اینکه بیشتر بدونید قسمت بعدی رو حتماً بخونید)

 

اختلال نارسایی توجه / فزون جنبشی (Attention Deficit, Hyperactivity Disorder)

 

رضا مسعودی بیدگلی
فارغ التحصیل سال 1377 از دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :