گفتاردرمانی ورامین
این وبلاگ به انتشار مطالب آموزشی مربوط به رشته گفتاردرمانی و توانبخشی می پردازد
نویسنده: رضا مسعودی بیدگلی - ۱۳٩۱/٧/٢

سیر بیماری: با افزایش سن دراین کودکان،پرتحرکی کمتر شده ولی اختلال تمرکز و رفتارهای ناگهانی می‌تواند باقی بماند. بدون درمان یک سوم تا نیمی از این کودکان می توانند با علائم خود در زندگی سازگار باشند. بهبودی درصورت وقوع معمولاً بین 20-12 سالگی رخ می‌دهد و بهبودی تا قبل از 12سالگی نادر بوده و علائم گاهی در دوره بلوغ بهبودی یافته و گاهی تا بزرگسالی ادامه دارد.


عوارض بیماری: رفتار آنها باعث واکنش منفی اطرافیان می‌شود و به علت عدم تشویق، اعتماد به نفس خود را از دست داده و احساس بی‌کفایتی می‌کنند. ممکن است بطور ثانویه دچار اختلالات ارتباطی، مشکلات تحصیلی و اضطراب و افسردگی و بزهکاری شوند.

درمان: در درمان این کودکان شیوه‌ی ثابت و مشخصی وجود ندارد و می‌توان علائم را با ترکیبی از برنامه‌ها رفع کرد. روش‌های ترکیبی عبارتند از:

1- دارودرمانی

2- درمان‌های روان‌شناختی

3- آموزش والدین و آموزگاران

4- استفاده از کلاسهای خصوصی

در بحث رفتاردرمانی و مشاوره والدین نکات زیر ضروری است:

1- فهرستی از رفتارهای مشکل‌دار کودک که نیاز به اصلاح دارند تهیه شود (مثل زمانبندی خواب، انجام تکالیف مدرسه و ...)

2- یک نظام جایزه‌ای مثل ژتون طراحی شود. این کودکان به تقویت مثبت بهتر پاسخ می‌دهند.

3- پرهیز از تنبیه بدنی؛ در مورد تنبیه بهتر است از محروم‌سازی استفاده شود یعنی کودک در انتخاب اینکه چگونه اوقاتش را بگذراند حقی ندارد.

4- یافتن راههایی جهت تقویت اعتماد به نفس و ایجاد احساس موفقیت در کودک مثل فعالیتهای ورزشی، هنری و فنی و اجتماعی که انجام آنها همراه با تشویق باشند.

5- برای اینکه کودک قوانین را بیاموزد باید قوانین برای آنها واضح‌تر، درفواصل کمتر و دفعات بیشتر بیان شود.

6- این کودکان باید در کلاس معلمینی قرار بگیرند که مثبت، شاد و حل کننده خوب مشکلات هستند. معلمینی که آزادانه از پاداش و جایزه استفاده می‌کنند.

7- فعالیتهای مورد علاقه کودک را با مواردی که کمتر به آنها علاقه دارد ترکیب کنید و مسولیت‌پذیری را در کلاس افزایش داده و همراه با انجام آن پاداش دریافت کند.

8- طول تکالیف را کمتر کنیم (چون تمرکز پایین است) و تکالیف را جالب جلوه داده و قسمتهای مهم تکالیف را برجسته کنیم.

دارودرمانی:

درمورد دارودرمانی تذکر این نکته ضروری است که دارو به تنهایی نمی تواند در امر درمان کمکی بکند. یک دارو ممکن است برای یک کودک مناسب و برای دیگری مناسب نباشد. تاثیر داروها متفاوت است بعضی داروها 4-3ساعت و برخی دیگر 12-8ساعت و جدیدترین داروها یک روز تمام تاثیر دارند.
پیدا کردن دارو نیاز به آزمایش و خطا داشته باشد. حتما حتما و حتما در مصرف دارو با پزشک مشورت کرده و از مصرف خودسرانه یا تغییر خودسرانه دوز دارو پرهیز نمایید.

 

رضا مسعودی بیدگلی
فارغ التحصیل سال 1377 از دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :