گفتاردرمانی ورامین
این وبلاگ به انتشار مطالب آموزشی مربوط به رشته گفتاردرمانی و توانبخشی می پردازد
نویسنده: رضا مسعودی بیدگلی - ۱۳٩۱/۸/٢٦

چهار ویژگی اصلی کودکان مبتلا به اتیسم عبارتست از:


1)   عدم توانایی در برقراری ارتباط دوجانبه با دیگران: این کودکان علاقه به بغل شدن ندارند (از تماس پوستی نگران می شوند). نسبت به وقایع اطراف خود بی‌تفاوتند. این کودکان گاهی شلوغ و زمانی بسیار ساکتند. با افراد تماس چشمی برقرار نمی کنند یا میزان آن کم است. با کودکان بازی نمی کنند و معمولا از غیبت والدین نگران نمی شوند بطوریکه انگار آنها را نمی شناسند. از کنار افراد بدون هیچگونه ارتباطی رد می شوند.

2)   سرگرم شدن با اشیاء: کودکان مبتلا با اشیا ارتباطی غیرطبیعی دارند. با اشیا بازی نمی کنند بلکه به آنها وابستگی غیرطبیعی پیدا می کنند. به اشیا آشنا و ساده بهتر علاقه نشان می دهند و معمولا با آنها بازیهای یکنواخت و ریتمیک انجام میدهند.

3)   رفتار وسواسی در برابر تغییرات: این کودکان در مقابل تغییرات محیطی مقاومت می کنند مثلا تعویض لباس، مکان و تغییر وضعیت دکوراسیون منزل و غذاها و هر نوع تنوع آنها را نگران می کند.

4)   اختلال در ارتباط کلامی: از زبان و گفتار استفاده نمی کنند و درصورت استفاده هدف ارتباطی ندارند و بیشتر برای بیان نیازهای خود از جیغ زدن و اشاره استفاده می کنند. گاهی گفتار خودبخودی حتی در سطح جمله دارند اما در آن هدف ارتباطی نیست. این کودکان جملات را طوطی وار تکرار می کنند.

 

رضا مسعودی بیدگلی
فارغ التحصیل سال 1377 از دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :